Novadu Garša 2024
Šogad piedalījāmies produktu kvalitātes konkursā “Novadu garša”, kur konkurencē ar 170 produktiem, kurus piedāvāja 82 ražotāji, ieguvām Bronzas medaļu. Esam priecīgi par saviem sasniegumiem, bet, protams, darīsim visu, lai turpinātu augt un attīstīties.
Iesniegto produktu vērtēšana triju dienu garumā notika Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģiju fakultātē (LPTF). Ja pērn žūrijā strādāja 19 eksperti, tad šogad to skaits jau sasniedza 33 – pārtikas tehnologi, vadošie pētnieki, docenti, pavāri un dzērienu eksperti lika lietā visas savas maņas un zināšanas, lai izpētītu iesniegtos produktus. Esam priecīgi par bronzas novērtējumu no tik nopietnas žūrijas komisijas.
Vairāk par konkursu “Novadu garša” iespējams uzzināt šeit.
Ķiploku grauzdiņi
Ja jūs esat tikpat liels ķiploku cienītājs kā mēs, tad šis raksts ir domāts tieši jums. Mēs esam izveidojuši pilnīgi ideālu recepti garšīgākajiem ķiploku grauzdiņiem — kraukšķīgi ārpusē, neprātīgi sulīgi iekšpusē, un, pats galvenais, piepildīti ar ķiploku pulvera aromātisko maģiju.
Sastāvdaļas:
- Īsta Latvijas rupjmaize (piemēram, Lāču rupjmaize )
- 1/2 glāze nesālīta, izkausēta sviesta (var lietot arī eļļu)
- 4 tējkarotes ķiploku pulvera
- Sāls pēc garšas
- Pēc izvēles: 1/2 glāze Parmezāna siera, pētersīļi, rozmarīns, timiāns
Instrukcija:
- Iepriekš uzsildiet krāsni līdz 190°C.
- Sagatavojiet ķiploku sviestu:
- Sajauciet izkausēto sviestu ar ķiploku pulveri un sāli pēc garšas. Samaisiet, līdz masa ir viendabīga. Parmezāna sieru varat pievienot šai masai vai uzkaisīt pašās beigās.
- Sagrieziet maizi:
- Iesakām to griezt vienādos gabalos, lai tiem būtu nepieciešams vienāds pagatavošanas laiks.
- Uzklājiet ķiploku sviestu:
- Pārklājiet katru maizes gabalu ar ķiploku sviestu, izmantojot nazi vai slotiņu.
- Ietinat grauzdiņus alumīnija folijā:
- Iesakām ietīt grauzdiņus alumīnija folijā, atstājot augšpusi vaļēju. Tas ļaus maizei tvaikot un kļūt neprātīgi sulīgai, vienlaikus saglabājot kraukšķīgu ārpusi.
- Ja vēlaties, aromātam varat pievienot sakapātu pētērsīli, rozmarīna vai timiāna zariņu.
- Cepšana:
- Ievietojiet folijā ietītos maizes gabalus epriekš uzsildītajā krāsnī uz 15 minūtēm vai līdz ķiploka sviesta aromāts piepilda jūsu virtuvi.
- Nobeigumā:
- Papildinat ar parmezāna sieru.
#ĶiplokuMaize #ĶiplokuPulveraReceptes #GaršīgasUzkodas #VieglasReceptes #ĶiplokuMīļotāji #Maiz #GatavošanaArĶiplokiem #lāčumaize #rupjmaize #Latvijasgarša #ķiplokugrauzdiņi #grauzdiņi
Ķiploku un ķirbju krēmzupa
Ķiploku un ķirbju krēmzupa ir viena no iecienītākajām rudens/ziemas sezonas maltītēm. Gan ķiploki, gan ķirbji sniedz unikālas veselības priekšrocības, par kurām vēlamies jums atgādināt.
Ķiploki - sirds veselībai un imūnsistēmas stiprināšanai, savukārt, ķirbji - beta karotīnu (kas ir svarīgs un nepieciešams antioksidants), kā arī dzelzi un vitamīnus – A, C un E.
Un neaizmirstam arī par ķirbja sēklām! Tās satur magniju un cinku, kas veicina aknu veselību un uzlabo ādas stāvokli, kā arī L - triptofānu, kas uzlabo miegu.
Ķiploku un ķirbju lietošana uzturā stiprina imunitāti, kas būtiski novājinās aukstajos un tumšajos mēnešos.
Protams, daudz vērtīgo lietu ir arī pārējās sastāvdaļās, piemēram, burkāni satur beta karotīnu un C vitamīnu, kas palīdz organismā ražot olbaltumvielu kalogēnu (tas viss nepieciešams ādas elastībai un mirdzumam), savukārt, puravos ir bagātīgs minerālvielu klāsts (kālijs, kalcijs, magnijs, fosfors, dzelzs u.c.), kas palīdz aknu, žults un nieru problēmām, kā arī nomierina nervu sistēmu un palīdz pret spēku izsīkumu.
Godīgi sakot, mūsuprāt, vajadzētu gatavot šādas krēmzupas tik bieži, cik iespējams.
Mēs šo krēmzupu gatavojam šādi:
- Aptuveni 2-3 glāzes ķirbja, kas sagriezts lielos gabalos (mums vislabāk patīk izmantot riekstu, muskata ķirbi vai sviesta ķirbi. Visbiežāk sajaucam visus kopā vai ņemam to, kurš ir.)
- 1 liels sīpols
- 1 vidēja izmēra puravs (bez lapām)
- 3 ķiploku daiviņas, sasmalcinātas
- 2-3 kartupeļi
- 2-3 burkāni
- Aptuveni 4 glāzes dārzeņu vai vistas buljona (atkarībā no tā, cik biezu konsistenci vēlaties)
- 2 ēdamkarotes olīveļļas
- Sāls un pipari pēc garšas
- Papildus krēmīgumam var pievienot saldo krējumu, skābo krējumu vai sieru
- ĶIPLOKU GRANULAS un ķirbju sēklas krēmzupas dekorēšanai, kas sniedz ne tikai vizuālu papildinājumu, bet arī būtisku ieguvumu veselības uzlabošanai
PAGATAVOŠANA:
Rekomendējam vispirms olīveļļā apcept sīpolus un ķiplokus, līdz tie kļūst caurspīdīgi. Tad pievienot dārzeņus un sautēt, līdz mīksti.
Pēc tam šo visu iejaukt uzsildītā buljonā, pievienot garšvielas un ar rokas blenderi sasmalcināt visas sastāvdaļas, līdz tiek iegūta krēmzupas konsistence.
Dekorē ar svaigi maltām ķiploku granulām un ķirbju sēklām.
Slinkais varinats: visu saber katlā, uzvāra līdz visi dārzeņi paliek mīksti un sablendē.
Kāda ir jūsu mīļākā ķirbju krēmzupas recepte?
Novada Garša 2021
Produktu konkurss "Novada Garša" tiek rīkots reizi gadā, un to rīko Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs. Konkursā var piedalīties mazie pārtikas ražotāji no visas Latvijas. Divi svarīgi nosacījumi dalībai konkursā ir oficiāls pārtikas ražotāja statuss (proti, reģistrācija Pārtikas un veterinārajā dienestā) un konkursā pieteiktajiem produktiem ir jābūt pieejamiem pircējiem. Svarīgs nosacījums dalībai konkursā ir arī tas, ka galvenā izejviela tiek ražota Latvijā, kas mūsu gadījumā ir pašu audzētie ķiploki.
Kad produkti pieteikti konkursa un nogādāti vērtēšanai, tos vērtē žūrija, kuras sastāvā ir profesionāli atzīti pavāri un pārtikas tehnologi. Produkti tiek vērtēti dažādās kategorijās, piemēram, piens un piena produkti, gaļas produkti, ogu, augļu un dārzeņu produkti, medus produkti, inovatīvi produkti u.c.
Ekspertu žūrija vērtē katru pieteikto produktu pēc vairākiem kritērijiem (izskats, konsistence, aromāts un garša), par katru kritēriju liekot 1-6 punktus. Inovatīvu produktu kategorijā papildus tiek vērtēta inovācijas pakāpe. Pēc tam tiek aprēķināts vidējais žūrijas locekļu piešķirtais punktu skaits katram produktam. Un atkarībā no šī punktu skaita produktam tiek piešķirta zelta, sudraba vai bronzas godalga (vai netiek piešķirta neviena, ja nav iegūts nepieciešamais punktu skaits).
Mēs konkursam pieteicām trīs no mūsu produktiem. Ķiploku pulveris un ķiploku pārslas tika pieteiktas kategorijā ogu, augļu un dārzeņu produkti, savukārt ķiploku čipsīši ar čili tika pieteikti inovatīvu produktu kategorijā. Kopumā šie produkti saņēma labu vērtējumu no ekspertu žūrijas.
Ķiploku pulveris tika godalgots ar sudraba medaļu. Žūrija komentēja, ka produkta garša sākumā ir maiga, kas vēlāk pārtop izteiksmīgā ķiploku garšā. Starp citu, pietrūka tikai 1 punkts līdz zeltam.
Savukārt, ķiploku pārslām piešķīra bronzas godalgu. Žūrija komentēja, ka pārslām ir ļoti laba struktūra un intensīva garša. Un arī šeit pietrūka tikai 1 punkts, lai iegūtu sudraba medaļu.
Diemžēl, ķiploku čipsīši neieguva godalgotu vietu inovatīvu produktu kategorijā, taču pēc iegūto punktu skaita kategorijā ogu, augļu un dārzeņu produkti tie būtu ieguvuši sudraba medaļu. Žūrija komentēja, ka ķiploku čipsīšiem ir laba, kraukšķīga konsistence un izteikta ķiploku garša.
Kopumā šī bija laba debija produktu konkursā "Novada Garša 2021", par ko sakām lielu paldies gan Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centram par šādu iespēju, visiem žūrijas locekļiem par novērtējumu un komentāriem, kā arī mūsu atbalstītājiem par iedrošinājumu.
Ķiploku stādīšana
Tā kā daba ir mainīga un katrs gads atšķiras no iepriekšējā, tad nav iespējams pateikt vienu konkrētu datumu, kad stādīt ķiplokus - parasti vispiemērotākais laiks ir oktobra beigās, novembra sākumā, kad jau ir manāmi auksts, bet zeme vēl nav sasalusi. Kā orientieris var kalpot informācija par sakņu dienām (piemēram, ar dārzkopību saistītos izdevumos vai interneta portālos).
Arī mūsmājās pagājušās brīvdienas bija rosīgas, jo ķērāmies pie ķiploku stādīšanas. Tagad daiviņas zemē sadzīs pirmās saknītes un tad dosies ziemas miegā, gaidot pavasari. Kad pavasara saulīte būs kārtīgi uzsildījusi zemi, tad pamazām arī iestādītie ķiploki modīsies un dzīs asniņus, kas vēlāk pārtaps krāšņās lapās un ziedos.
Vai zini ar ko atšķiras ziemas un vasaras ķiploki? Galvenā atšķirība ir to stādīšanas laiks - ziemas ķiplokus stāda rudenī, savukārt vasaras ķiplokus stāda pavasarī. Raža tiek novākta apmēram vienā laikā.
Tā kā ziemas ķiploki ziemu pavada atdzisušā zemē, tad tieši šis aukstums dod tiem sīvāku un spēcīgāku garšu, savukārt vasaras ķiploki - nepiedzīvojuši ziemas salu - ir garšā maigāki.
Ķiploku čipsīši
Ķiploku čipsi ir gatavoti pēc īpašas receptes. Gatavošanas procesā pašu ķiploku garša tiek padarīta maigāka un to papildina kāds garšaugs. No brīža, kad svaigais ķiploks atvadās no savas miziņas līdz brīdim, kad ķiploku čipsīšu paciņa ir iegūlusi tavā rokā, paiet turpat divi mēneši. - garš process, kas dod gardu un veselīgu rezultātu.
Mūsu sortimentā šobrīd pieejami trīs dažādu veidu ķiploku čipsi:
- dragona čipsīši ar estragonu,
- ugunīgie čipsīši ar čili,
- bazilika čipsīši ar baziliku.
Ķiploku produkti pilnīgākai dzīves garšai
Šobrīd iespējams iegādāties šādus, ar rokām gatavotus, produktus:
- ķiploku pārslas;
- ķiploku pulveri;
- dažādu veidu ķiploku čipsīši - dragona ar estragonu, ugunīgie ar čili un maigie ar dārza garšaugiem.
Ķiploku pārslas var lietot svaigo ķiploku vietā, kā arī papildināt jebkuru maltīti, sadrupinātas pārslas pārberot ēdienam.
Ķiploku čipsīši ir tapuši pēc īpašas receptes, padarot ķiploku sīkstumu maigāku garšā, nezaudējot savas labās īpašības. Tos var ēst gan tāpat kā uzkodu (arī bērni labprāt ēd), gan pievienot, piemēram, salātiem un mērcēm.
Acis darba izbijās, rokas darba nebijās
Pirms vairāk nekā gada ar lielām ambīcijām un iecerēm uzrakstījām pirmo LEADER projektu ES fondu atbalsta piesaistīšanai. Diemžēl, ap to laiku arī sākās tagad jau tik daudz apspriestā pandēmija. Plāni bija grandiozi, projekts nopulēts, un pienākušas pēdējās stundas, lai to iesniegtu, bet tikmēr pasaule uz brīdi bija apstājusies... Un tā 2020. gada 29. martā tika nolemts par labu iepauzēšanai, un projektu neiesniedzām, kas tagad atskatoties bija labs lēmums.
Mēs neapstājāmies. Tika izmantota jau aprakstītā pirmsinkubācijas programmas iespēja Jūrmalas biznesa inkubatorā, vēlāk arī Laukiem būt konkurss. Rudenī pienāca nākamā LEADER projektu kārta. Situācija mainījusies, tāpat kā apstākļi un visu ikdiena, tomēr ar pilnu sparu ķērāmies pie atkārtotas projekta rakstīšanas.
Šajā laikā ir bijuši daudz šķēršļi, bet vēl lielāka ir bijusi mūsu spītība un apņēmība panākt vēlamo rezultātu. Lai arī jums neapsīkst drosme un neatlaidība realizēt savas idejas!
Novada garša
Pamazām soli pa solim virzāmies uz priekšu un nu esam atrodami arī Novada garšas katalogā. Tur ir iespējams iepazīties ar mūsu produktu sortimentu:
- marinēti ķiplociņi dažādās marinādēs;
- ķiploku pārslas;
- ķiploku pulveris;
- ķiploku čipsi ar dažādām garšām.
Marinētie ķiplociņi, kas bija visa aizsākums, šobrīd dažādu apstākļu dēļ nav pieejami, bet nedaudz pacietības un agrā rudenī tie atgriezīsies sortimentā, lai priecētu jūsu garšas kārpiņas.
Turpat katalogā arī lasāms neliels ieskats mūsu ķiploku stāstā, kā tas viss sākās:
Viss aizsākās ar mīļu lūgumu iemēģināt roku ķiploku marinēšanā, kam sekoja liela šeptēšanās virtuvē un gardi rezultāti, ko nodevām vērtēšanai arī draugiem un paziņām. Pēc labām atsauksmēm un intereses, nolēmām pievērsties tam nopietnāk, nodibinot uzņēmumu 2020. gada sākumā un soli pa solītim uzsākot ķiploku pārstrādi. Nu jau sortiments ir papildināts ar ķiploku pārslām, pulveri un ķiploku čipsiem.
Laukiem būt
2020. gada noslēgumā un 2021. gada pirmajos mēnešos norisinājās mācības un kokurss Laukiem būt, kurā piedalījāmies arī mēs ar ķiploku pārstrādes ideju.
Pasākuma ietvaros bija intensīvas mācības online vidē, bija bizensa plāns, kā arī jāveido video. Tā kā pandēmijas un ierobežojumu dēļ konkurss nevarēja norisināties klātienē, tad šis video šajā gadā kalpoja kā pusfināla prezentācija. Pēc veiksmīga starta konkursa pusfinālā, mums bija iespēja ķiploku pārstrādes ideju aizstāvēt arī finālā.
Kā mums gāja? Finālā pārliecinoši aizstāvējām ķiploku pārstrādes potenciālu un ieguvām godpilno 2. vietu kategorijā "Lauksaimniecība un pārstrāde". Un iegūtā balva palīdzēs mums attīstīties tālāk, lai veiksmīgi palīdzētu jums piešķirt dzīvei vairāk garšas.